Kiermasz szkolny
Odpowiada
19.05.2022
Dariusz Skrzyński

Prawnik

Pytanie:

Dzień dobry! Moje pytanie dotyczy organizacji kiermaszu szkolnego, ale poza terenem szkoły, np. przy kościele. Czy, jeśli uzyska się zgodę właściciela danego terenu, można bez przeszkód taki kiermasz organizować? Chodzi tu o sprzedaż rękodzieł uczniów czy też np. ciast itp? Oczywiście dochód będzie przeznaczony na cele statutowe.

Odpowiedź:

Tak.

Kiermasz z punktu widzenia prawa jest traktowany jako zbiórka pieniędzy przeprowadzona w formie sprzedaży. Powinna ona być związana z pozyskaniem środków na cele statutowe szkoły. Chodzi o sprzedaż wszelkiego rodzaju produktów pozyskanych od uczniów, rodziców, np. sprzedaż ozdób choinkowych, ciast, prac dzieci, aukcja kartek świątecznych, itd. Co prawda przepisy nie regulują zasad organizacji kiermaszu, jednak w pewnych sytuacjach może on zostać uznany za zbiórkę publiczną, która wymaga już zgłoszenia na portalu zbiórek.   Sprzedaż przedmiotów lub usług na kiermaszu, niezależnie od sposobu pozyskania przedmiotów, nie jest zbiórką publiczną. Zatem na jej przeprowadzenie potrzebne jest tylko pozwolenie dyrektora szkoły. Przypadek, kiedy kiermasz może podlegać zgłoszeniu jako zbiórka publiczna, to sytuacja, gdy w czasie kiermaszu będzie organizowana zbiórka pieniędzy lub darów rzeczowych np. na chore dziecko (nie połączona ze sprzedażą),a kiermasz jest dostępny dla społeczności lokalnej. Wtedy taka zbiórka stanie się zbiórką publiczną i będzie mogła być przeprowadzona dopiero po zgłoszeniu jej przez organizatora i opublikowaniu informacji o zgłoszeniu na portalu zbiórek publicznych.

Podstawa prawna:

  • 1, art. 2 pkt 2 i 4 ustawy z 14 marca 2014 r. o zasadach przeprowadzania zbiórek publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1672).

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz