Zatrudnienie wicedyrektora
Odpowiada
02.08.2022
Dariusz Skrzyński

Prawnik

Pytanie:

Obecnie jestem wicedyrektorem w Zespole Szkół i mam tam 2 godziny dydaktyczne języka polskiego i 1 godzinę zajęć logopedycznych (umowa na czas określony). Jednocześnie pracuję w liceum, gdzie mam umowę na czas nieokreślony i 10 godzin dydaktycznych. W przyszłym roku szkolnym chciałabym być zatrudniona na podstawie mianowania, jednak w Zespole z arkusza kwietniowego wynika, że na wakacie jest tylko 8 godzin języka polskiego plus 2 godziny logopedii, w liceum 15 godzin po uśrednieniu. Czy wobec powyższego jest szansa na umowę na podstawie mianowania? Czy powinnam mieć dwie oddzielne umowy czy jedną (w drugiej szkole uzupełnienie etatu). Zgodnie z ustaleniami moja zniżka jako wicedyrektora wynosi 9 godzin.

Odpowiedź:

Nie do końca jest dla mnie jasny stan faktyczny. Na potrzeby odpowiedzi zakładam, że opisany zespół szkół jest oddzielny organizacyjnie od opisanego liceum (oddzielny pracodawca). Tym samym liceum nie wchodzi w skład zespołu.

Skoro tak to zatrudnienie w zespole nie wpływa na zatrudnienie w liceum. W jednej jest umowa terminowa, a w drugiej umowa na czas nieokreślony.

Jeżeli jednak mówimy o dwóch umowach u jednego pracodawcy: jednej umowie terminowej a drugiej na czas nieokreślony – do końca również nie wiadomo skąd taka konstrukcja umów  - to nie ma mowy o zatrudnieniu na podstawie mianowania. U jednego pracodawcy nauczyciel powinien mieć jedną umowę na stanowisku nauczycielskim.

Zatrudnienie przez mianowanie charakteryzuje się zatrudnieniem na czas nieokreślony w pełnym wymiarze, a skoro nauczyciel jest zatrudniony na umowę terminowa to rozumiem, że nie ma takiej możliwości. Niemniej jednak stan faktyczny nie jest dla mnie jasny.

Podstawa prawna:

  • 10 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1762).

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz