Usprawiedliwienie nieobecności pełnoletniego ucznia
Odpowiada
24.06.2022
Dariusz Skrzyński

Prawnik

Pytanie:

Pisze z zapytaniem i problemem czy nauczyciel może kwestionować czy usprawiedliwi (bądź nie) godzinę z której ja sama napisałam sobie usprawiedliwienie (bo mam 18 lat) a powodem były jazdy (więc zwolnienie z dwóch ostatnich godzin danego dnia składającego się z  ośmiu). Od nauczyciela uzyskałam odpowiedź, że to że idę na jazdy nie znaczy że powinnam lekceważyć szkołę  i że jakbym szła do lekarza to miałabym godzinę usprawiedliwioną a skoro to jazdy to zostanie nie usprawiedliwione. Dodam jeszcze że mam 88.98% frekwencji.

Odpowiedź:

Formalnie uczeń pełnoletni sam może usprawiedliwić swoje nieobecności. Ale takie usprawiedliwienie podlega ocenie nauczyciela co do okoliczności podanych jako powód nieobecności w szkole. Opisany przypadek trzeba również ocenić przez zapisy statutu w tym zakresie.

Uzasadnienie:

Uczeń, który staje się osobą pełnoletnią, czyli osiąga wiek 18 lat może samodzielnie usprawiedliwić swoją nieobecności na zajęciach szkolnych. Jednak zgodnie z art. 99 pkt 2 Prawa oświatowego, statut szkoły określa zasady usprawiedliwiania, w określonym terminie i formie, nieobecności na zajęciach edukacyjnych, w tym formy usprawiedliwiania nieobecności przez osoby pełnoletnie. Statuty nie mogą tutaj wprowadzać zapisów ograniczających ustawowe uprawnienia pełnoletniego ucznia.

Formą usprawiedliwienia nieobecności może być oświadczenie o przyczynie nieobecności. Uczeń pełnoletni może je napisać sam, ale powinno ono podlegać ocenie nauczyciela co do okoliczności podanych jako powód nieobecności ucznia w szkole.

Poniżej podaję  linki do stanowisk różnych podmiotów dotyczących usprawiedliwiania nieobecności przez osoby pełnoletnie:

Podstawa prawna:

  • 99 pkt 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1082),
  • 92, art. 95, art. 98 ustawy z 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1359).

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz