Przejście na świadczenie kompensacyjne po urlopie zdrowotnym
Odpowiada
07.07.2020
Dariusz Skrzyński

Prawnik

Pytanie:

Chciałam zapytać, czy bezpośrednio po zakończeniu rocznego urlopu dla poratowania zdrowia, można z nowym rokiem szkolnym przejść na świadczenia kompensacyjne lub pełną emeryturę (w zależności od wieku nauczyciela).

Odpowiedź:

Jeżeli nauczyciel spełnia wszystkie przesłanki uprawniające do przejścia na świadczenie kompensacyjne, to będzie mógł z niego skorzystać bezpośrednio po urlopie dla poratowania zdrowia. Okres korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia nie podlega wliczeniu do stażu pracy nauczycielskiej, który powinien wynosić co najmniej 20 lat, aby nauczyciel mógł skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego. Jeżeli więc nauczyciel nie osiągnął wymaganego stażu "przy tablicy", wówczas skorzystanie w ostatnim roku pracy z urlopu zdrowotnego uniemożliwiłoby przejście na świadczenie kompensacyjne (art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych).

Podstawa prawna:

  • art. 73 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 2215 ze zm.),
  • art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz.U. 2018 r., poz. 128 ze zm.).

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz