Opłata w szkole niepublicznej
Odpowiada
07.01.2014
Krystyna Więcławska-Stysz
Prawnik
PYTANIE
Uczęszczam obecnie do szkoły policealnej niepublicznej na kierunku fototechnik. Zostaliśmy ostatnio zaskoczeni prośbą o podpisanie następującego oświadczenia:
„Oświadczam, iż w związku ze zmianą zasad dofinansowania szkół i placówek niepublicznych z uprawnieniami szkoły publicznej zobowiązuję się do uiszczenia opłaty w wysokości 100 zł za każdy miesiąc, w którym nie uzyskałem wymaganej frekwencji 50% (nie dotyczy nieobecności usprawiedliwionej/udokumentowanej np. zwolnieniem lekarskim)”.
Czy wymaganie podpisania takiego oświadczenia jest zgodne z prawem? Rozumiem, że brak 50% frekwencji może być równoznaczny z nieuzyskaniem zaliczenia z danego przedmiotu, ale czy pobieranie opłat ma słuszność prawną, o moralności i edukacyjnym wydźwięku nie wspominając?
ODPOWIEDŹ
Wymaganie od słuchaczy podobnego oświadczenia prawdopodobnie podyktowane jest zmianami w zasadach dotowania przez jednostki samorządu terytorialnego szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, w których nie realizuje się obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, tj. szkół dla dorosłych.
Art. 90 ust. 3 zdanie pierwsze Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j.: DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r. przewiduje, że dotacje przysługują na każdego ucznia uczestniczącego w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym miesiącu. Przed zmianą dotacje przysługiwały na każdego ucznia szkoły bez względu na frekwencję.
W tej sytuacji w interesie szkół niepublicznych leży zmotywowanie uczniów do regularnego uczęszczania na zajęcia. Temu celowi ma służyć np. opłata obciążająca ucznia, który nie uzyskał wymaganej frekwencji.
W mojej ocenie nie ma prawnych przeciwwskazań do pobierania takiej opłaty przez szkołę niepubliczną dla dorosłych. Opłata powinna być jednak przeznaczona na działalność szkoły.
Należy pamiętać, że dotacje z budżetu jednostki samorządu terytorialnego służą dofinansowaniu realizacji zadań szkoły niepublicznej. Nie powinny być jedynym źródłem finansowania działalności szkoły.
Krystyna Więcławska-Stysz – prawnik, zajmuje się prawem pracy i prawem oświatowym.
Brak komentarzy