Zmiana szkoły po 1 klasie technikum
Odpowiada
24.01.2022
Dariusz Skrzyński

Prawnik

Pytanie:

Proszę o odpowiedź co w sytuacji jeśli uczeń nie przejdzie w pierwszej klasie technikum i chce całkowicie zmienić szkołę po 1 klasie? Czy wnioskując o przyjęcie będzie startował jak każdy uczeń kończący 8 klasę i będą brane punkty z egzaminu 8-klasisty?

Odpowiedź:

Jeśli uczeń chce rozpocząć od 1.09.2022 r. naukę w klasie I innej szkoły, to bierze udział w postępowaniu rekrutacyjnym tak jak inni kandydaci. Uczeń technikum może także w trakcie roku szkolnego przenieść się do innego technikum czy innego typu placówki – o przyjęciu ucznia decyduje dyrektor szkoły.

Uczeń w roku szkolnym 2021/2022 jest uczniem klasy I pięcioletniego technikum. W związku z brakiem promocji do klasy II, w roku szkolnym 2022/2023 uczeń jest także uczniem klasy I technikum. Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 21.08.2019 r. w sprawie szczegółowych warunków przechodzenia ucznia ze szkoły publicznej, publicznej szkoły artystycznej, szkoły niepublicznej lub niepublicznej szkoły artystycznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej, do szkoły publicznej innego typu albo szkoły publicznej tego samego typu (Dz. U. poz. 1641) uczeń przechodzący z klasy I technikum publicznego lub niepublicznego może być przyjęty do klasy I publicznego liceum ogólnokształcącego.

Podstawa prawna:

  • 2 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 21.08.2019 r. w sprawie szczegółowych warunków przechodzenia ucznia ze szkoły publicznej, publicznej szkoły artystycznej, szkoły niepublicznej lub niepublicznej szkoły artystycznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej, do szkoły publicznej innego typu albo szkoły publicznej tego samego typu (Dz. U. poz. 1641)

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz