Zmiana miejsca pracy a ocena cząstkowa w awansie zawodowym nauczyciela
Odpowiada
30.09.2022
Dariusz Skrzyński

Prawnik

Pytanie:

W trakcie trwania stażu na stopień nauczyciela mianowanego zmieniło się moje miejsce pracy, ale pracodawca i opiekun stażu pozostał ten sam. Szkoły nie należą do zespołu szkół. Czy ocena cząstkowa jest konieczna skoro nadal podlegam pod tego samego pracodawcę i opiekuna?

Odpowiedź:

Przepisy oświatowe pozwalają na kontynuowanie stażu w innej szkole.  Zgodnie z art. 9 f ust. 2 Karty Nauczyciela, nauczycielowi, który w okresie stażu zmienił miejsce zatrudnienia, do stażu odbywanego u kolejnego pracodawcy zalicza się okres stażu odbytego w szkole, w której był poprzednio zatrudniony. Jednak, aby było to możliwe, spełnione muszą zostać dwa warunki:

  • kolejne zatrudnienie musi być podjęte nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania poprzedniego stosunku pracy.
  • za okres dotychczas odbytego stażu nauczyciel musi uzyskać pozytywną ocenę dorobku zawodowego. Ocena ta jest uwzględnia przy dokonywaniu oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres całego stażu.

W przepisach mówi się o zmianie miejsca zatrudnienia, a w opisanym przypadku nie mamy do czynienia ze zmianą pracodawcy, tylko zmianą miejsca świadczenia pracy. Zatem w tym przypadku ten przepis nie ma zastosowania i ocena cząstkowa nie jest potrzebna.

Podstawa prawna:

  • 9f ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2021 r. poz. 1762 ze zm.) – w wersji obowiązującej do 31 sierpnia 2022 r.

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz