Zielona szkoła
Odpowiada
03.09.2008PYTANIENauczyciel został delegowany jako opiekun dzieci na wyjazd w ramach zielonej szkoły. Jakie koszty podróży (dieta, ryczałt za nocleg) przysługują mu z tytułu delegacji?


Jeśli ten sam nauczyciel jest zatrudniony w dwóch szkołach (w jednej w pełnym wymiarze czasu pracy, w drugiej w niepełnym wymiarze czasu pracy) i dyrektor jednej z tych szkół deleguje go na taki wyjazd, to jak nauczyciel może usprawiedliwić swoją nieobecność w drugiej szkole.
ODPOWIEDŹZielone szkoły to wyjazdy dzieci na trzy – pięć dni poza miejsce zamieszkania w celu uzupełnienia realizowanego programu o elementy rekreacyjne, poznawcze, integracyjne. Na takim wyjeździe realizuje się określone cele, zadania i program dydaktyczno–wychowawczy. Zorganizowanie wyjazdu wymaga zapewnienia odpowiedniej liczby opiekunów. W wypadku dwóch klas jadą wychowawcy oraz dodatkowo jeden lub dwóch nauczycieli. Często biura podróży organizujące wyjazdy oferują darmowy przejazd i pobyt dla trzech osób dorosłych przy liczbie 45 dzieci. Oznacza to, że wyjeżdżający nauczyciel dojedzie, będzie miał nocleg oraz wyżywienie w ramach wyjazdu, bez obciążeń własnego budżetu. Natomiast delegacja obejmuje koszty podróży, diety na wyżywienie oraz ryczałt za nocleg. Jako że elementy te opiekun ma zapewnione, nie ma potrzeby rozliczenia za delegację.


W sytuacji gdy nauczyciel jest zatrudniony w dwóch szkołach, w jednej na cały etat, a w drugiej w niepełnym wymiarze godzin, i wyjeżdża z jedną ze szkół na zieloną szkołę, jego stosunek pracy w drugiej szkole nadal obowiązuje. Nauczyciel może więc uzyskać od dyrektora zgodę na ten wyjazd albo wziąć urlop bezpłatny. Nie da się bowiem usprawiedliwić nieobecności ze względu na wyjazd z innego miejsca pracy.Wojciech Melosik – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 62

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz