Podawanie dzieciom leków przez nauczycieli
Odpowiada
26.01.2023
Dariusz Skrzyński
Prawnik
Pytanie:
Pracuję jako nauczyciel wychowawca w ośrodku SOSW w Radomiu. Podpisałam zgodę na podawanie leków dzieciom w mojej grupie wychowawczej i to robię. Natomiast jestem zmuszana do karmienia dojelitowego dziewczynki z innej grupy wychowawczej, bo wychowawczynie z tamtej grupy wychowawczej nie przychodzą na karmienie i zrzucają ten obowiązek na osoby z innych grup. Ja nie chcę i nie mogę tego robić bo obawiam się, że coś mogę dziecku źle podać.
Odpowiedź:
W opisanej sytuacji może Pani nie wyrazić zgody.
Podawanie leków lub wykonywanie innych czynności podczas pobytu ucznia w ośrodku przez pracowników może odbywać się wyłącznie za ich pisemną zgodą
Nauczyciel nie ma obowiązku podawania leków dziecku przewlekle choremu. Takie postępowanie należy do obowiązków rodzica w ramach pieczy nad dzieckiem, wynikającej z władzy rodzicielskiej. Opieka nad uczniem przewlekle chorym lub niepełnosprawnym w szkole jest realizowana przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania albo higienistkę szkolną. Z kolei podawanie leków lub wykonywanie innych czynności podczas pobytu ucznia w szkole przez pracowników szkoły (czyli zarówno nauczycieli, jak i pracowników niepedagogicznych) może odbywać się wyłącznie za ich pisemną zgodą, a więc nadal nie jest ich obowiązkiem. Nauczyciel nie musi zgadzać się na podawanie leków dziecku lub na wykonywanie innych czynności np. związanych z żywieniem dojelitowym wychowanków.
W tym przypadku formalnie nawet nie powinna Pani wykonywać powyższych czynności jeżeli nie wyrażała pisemnej zgody i nie została przeszkolona w zakresie podawania preparatów odżywczych dziecku.
Podstawa prawna:
- 20, art. 21 ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz.U. z 2019 r. poz. 1078 ze zm.),
- 95 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r., poz. 1359 ze zm.).
Brak komentarzy