Zatrudnienie na stanowisku pedagoga specjalnego
Odpowiada
08.11.2022
Dariusz Skrzyński

Prawnik

Pytanie:

Jestem pedagogiem szkolnym (stopień awansu zawodowego - nauczyciel dyplomowany) z 22letnim stażem pracy. Mam pełen etat i umowę o mianowanie. Dyrektor szkoły, w związku z nowym rozporządzeniem i wymogiem zatrudnienia pedagoga specjalnego, zaproponował zatrudnienie mnie na tym stanowisku, w częściowym lub całkowitym wymiarze pracy (tylko ja mam kwalifikacje do objęcia tego stanowiska w szkole). Jestem osobą realizującą dużo działań wykraczających poza mój zakres obowiązków i nie chcę być dodatkowo obciążona. Pytanie moje brzmi, czy muszę się zgodzić na propozycję dyrektora czy mogę odmówić?

Odpowiedź:

Przydzielenie obowiązków pedagoga specjalnego innemu nauczycielowi wiąże się ze zmianą stanowiska pracy. To oznacza, że wymaga wprowadzenia zmian w treści stosunku pracy.

Akt mianowania i umowa o pracę powinny w szczególności określić stanowisko i miejsce pracy (art. 14 ust. 1 pkt 1 Karty Nauczyciela). Stanowiska nauczyciela przedmiotu, nauczyciela wspomagającego, wychowawcy świetlicy, pedagoga szkolnego itd. oraz pedagoga specjalnego to różne stanowiska pedagogiczne, nawet jeśli mają ustalony ten sam tygodniowy wymiar zajęć (pensum). Zakres obowiązków na tych stanowiskach nie jest bowiem tożsamy.

Z tego powodu powierzenie obowiązków pedagoga specjalnego nauczycielowi zatrudnionemu na innym stanowisku wymaga modyfikacji warunków zatrudnienia. Tryb tej modyfikacji zależy od podstawy nawiązania stosunku pracy.

Jeżeli nauczyciel jest zatrudniony na podstawie mianowania, to przeniesienie na inne stanowisko w tej samej szkole (również tylko częściowe) wymaga zgody nauczyciela (art. 18 ust. 1 Karty Nauczyciela).

Podstawa prawna:

  • 14 ust. 1 pkt 1, art. 18 ust. 1, art. 42 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. 2021 r., poz. 1762 ze zm.).

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz