Urlop macierzyński
Odpowiada
27.03.2009PYTANIECzy jeżeli jestem na urlopie macierzyńskim, który rozpoczęłam w 2008 roku, dotyczy mnie 20-tygodniowy, czy też 18-tygodniowy urlop?
ODPOWIEDŹZgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy z dnia 6 grudnia 2008 r. (DzU, Nr 237, poz. 1654)
pracownice po urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie będą mogły skorzystać z 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie, 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie, 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie oraz 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie. Z nowych przepisów skorzystają pracownice, które urodzą dzieci po 31 grudnia 2008 roku oraz kobiety przebywające już w chwili nowelizacji na urlopie macierzyńskim.


Mając na uwadze powyższe,
będzie mogła Pani skorzystać z 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (chyba że urodziła Pani więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, w takiej sytuacji urlop macierzyński zostanie odpowiednio wydłużony).Adam Balicki – pracownik naukowy Wydziału Nauk Prawnych i Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz