Umowa z nauczycielem stażystą
Odpowiada
12.09.2022
Dariusz Skrzyński

Prawnik

Pytanie:

Zaczęłam we wrześniu ubiegłego roku prace w szkole na stanowisku nauczyciela wspomagającego - stażysty. Dostałam umowę o prace na rok (do 31.08.22) Z uwagi na to, ze byłam wtedy w trakcie studiów podyplomowych z zakresu oligofrenopedogogiki nie mogłam robić stażu i awansu. Obecnie zaszłam w ciąże, termin porodu mam na grudzień  tego roku. Pani Dyrektor szkoły bardzo chciałaby abym po macierzyńskim do nich wróciła, chciała mi dać umowę na czas nieokreślony lecz dowiedziała się ze nie jest to możliwe w przypadku nauczycieli stażystów. Czy umowa o prace na dwa lata jest możliwa ? Jak w takiej sytuacji wygląda to prawnie jeśli jestem na l4 a w grudniu rodzę.

Odpowiedź:

To w jakiej formie możliwa będzie umowa w opisanej sytuacji być może będzie wynikać nie tylko z Karty Nauczyciela, ale również z nowelizacji Karty Nauczyciela, która wejdzie w życie 1 września i zlikwiduje stopień awansu nauczyciela stażysty i kontraktowego.

Obecnie z nauczycielem stażystą nawiązuje się stosunek pracy na rok. Jeżeli w opisanym przypadku nauczyciel ma już kwalifikacje i może realizować  staż to możliwe jest zatrudnienie ponownie na rok, ale już z nauczycielem z kalifikacjami który realizuje staż awansu na stopień awansu zawodowego.

Niestety trzeba sprawdzać  stopień modyfikacji przepisów bowiem od 1 września 2022 r. mają wejść w życie zmiany usuwające m. in. z życia stopień awansu zawodowego nauczyciela stażysty i kontraktowego. A to oznacza, że być może nauczyciel będzie rozpoczynał ścieżkę zawodową już według nowym regulacji Karty Nauczyciela – przygotowanie do zawodu nauczyciela.

Podstawa prawna:

  • 10 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1762).

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz