Świadczenie kompensacyjne a dodatek za pracę w szczególnych warunkach
Odpowiada
05.10.2022
Dariusz Skrzyński

Prawnik

Pytanie:

Dzień dobry, byłam przez 5 miesięcy na świadczeniu kompensacyjnym przed przejściem na emeryturę. Nie dostałam z tego powodu dodatku za pracę w szczególnych warunkach. Dodam, że cały czas pracuje. Czy mogę zawiesić emeryturę i dopracować te 5 miesięcy, by dostać ten dodatek?

Dzień dobry, pobierałam świadczenie kompensacyjne 5 miesięcy przed przejściem na emeryturę, nie wiedząc,że stracę dodatek za pracę w szczególnych warunkach. Pierwszą pracę jako nauczyciel podjęłam w 1984 roku. Przepracowałam w zawodzie 34 lata. Po przejściu na emeryturę cały czas pracuję. Czy jest możliwość zawieszenia emerytury, by odpracować te 5 miesięcy i uzyskać prawo do dodatku? Bardzo proszę o odpowiedź, gdyż nigdzie nie mogę uzyskać odpowiedzi.

Odpowiedź:

Skorzystanie ze świadczenia kompensacyjne zamyka drogę do emerytury z rekompensatą za pracę w szczególnych warunkach.

Uzasadnienie:

Jeżeli nauczyciel nie jest zmuszony do przejścia na świadczenie kompensacyjnego okolicznościami (np. brakiem godzin czy też przyczynami zdrowotnymi) to lepszym rozwiązaniem pod względem finansowym jest pozostanie w zatrudnieniu i przejście na emeryturę powszechną po osiągnięciu odpowiedniego wieku.

W takiej sytuacji w przypadku nieskorzystania ze świadczenia kompensacyjnego nauczycielowi, który przepracował na swoim stanowisku co najmniej 15 lat, należy się tzw. rekompensata. Jest to dodatek do kapitału początkowego, którego doliczenie skutkuje wyższą kwotą emerytury. Na rekompensatę nie może natomiast liczyć nauczyciel, który przechodzi na świadczenie kompensacyjne.

Zamieszczam link do informacji ze strony ZUS:

https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/emerytura-dla-osob-urodzonych-po-31-grudnia-1948/emerytury-wczesniejsze/nauczycielskie-swiadczenia-kompensacyjne

Podstawa prawna:

  • 88 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 1762) ;
  • 21 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 1340);
  • 17 ust. 2 ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 301).

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz