Rodzaj umowy dla nauczyciela niepublicznej placówki oświatowo-wychowawczej
Odpowiada
28.11.2022
Dariusz Skrzyński

Prawnik

Pytanie:

Chciałabym założyć niepubliczną placówkę oświatowo wychowawczą. W ofercie tej placówki znalazłyby się: kursy maturalne, kursy dla ósmoklasistów, zajęcia rozwijające, językowe oraz pomoc psychologiczno-pedagogiczna. Chciałam się dowiedzieć czy mogę zatrudniać nauczycieli i specjalistów na umowę zlecenie czy konieczne jest zawieranie umowy o pracę. Wszyscy nauczyciele pracują w szkole, która jest ich głównym miejscem pracy. Tutaj mieliby dodatkowe godziny z dodatkowym dla nich wynagrodzeniem w zależności od miesiąca. 

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 10a Karty Nauczyciela w niepublicznych placówkach oświatowo-wychowawczych nauczycieli zatrudnia się na podstawie umowy o pracę, zgodnie z ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

W przypadku nauczycieli prowadzących zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami w wymiarze nie wyższym niż 4 godziny tygodniowo, powierzenie prowadzenia tych zajęć może nastąpić również na innej podstawie niż umowa o pracę, jeżeli w treści łączącego strony stosunku prawnego nie przeważają cechy charakterystyczne dla stosunku pracy.

Zatem w określonej konfiguracji jest możliwość podpisywania umów zlecenia.

Podstawa prawna:

  • 10a ustawy z 26 stycznia 1982 r. − Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1762 ze zm.).

Komentarze

Dodaj komentarz

  1. Czy nauczyciel może zrzec się tego limitu 4 godzin? Mam nauczycieli, którzy chcą pracować w oparciu o b2b na własnej działalności i maja więcej niż 4h. Czy mogą podpisać mi np jakies oświadczenie? Co się dzieje w momencie, kiedy ten limit zostanie przekroczony na umowie zlecenie? Czy grożą za to jakieś kary? Kto kontroluje tego typu sprawy? Kuratorium Czy skarbówka?

Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz