Praca nauczyciela bibliotekarza
Odpowiada
17.08.2022
Dariusz Skrzyński

Prawnik

Pytanie:

Jestem nauczycielem języka polskiego. Pracuję także w bibliotece szkolnej. W planie pracy biblioteki mam ujęte, że prowadzę kronikę szkoły, zbieram materiały i redaguję informacje. Oprócz tego prowadzę blog czytelniczy. W związku z tym, że zamierzałam zrobić wpis do kroniki i do bloga, wyszłam na kilka minut z biblioteki, by zrobić zdjęcia uczniom, którzy mieli na dworze lekcję wf. Kiedy wróciłam do biblioteki, przyszedł dyrektor i zakazał mi wychodzenia z niej. Dokładnie powiedział: Ma pani zakaz wychodzenia z biblioteki. Jak w takim razie mam wykonywać czynności ujęte w planie pracy? Czy nie mam prawa wyjść z biblioteki? Czy tylko mogę wyjść do toalety? Przecież nie idę pić kawy czy plotkować. Robię zdjęcia i wracam. Nie załatwiam prywatnych spraw. Prawdopodobnie dyrektor widział w kamerze to, że wyszłam i robiłam zdjęcia, ponieważ tylko minęliśmy się w drzwiach - ja wchodziłam do szkoły, dyrektor z niej wychodził.

Odpowiedź:

Moim zdaniem dyrektor nie może wprowadzić formalnego zakazu dla nauczyciela bibliotekarza wychodzenia z biblioteki. Przepisy nie uprawniają pracodawcy do takiej regulacji.

Z drugiej strony mamy pensum nauczyciela bibliotekarza, które powinno być zrealizowane w określonych godzinach pracy biblioteki. Wtedy w czasie pracy biblioteki nauczyciel powinien być obecny fizycznie w bibliotece (podobnie jak nauczyciel przedmiotowy w czasie lekcji).

Szczegółowe ustalenie godzin, które stanowią obowiązkowy czas pracy bibliotekarza, możliwe jest na podstawie planu pracy szkoły, który ustalany jest corocznie. W sytuacji, w której organizacja funkcjonowania szkoły przewiduje np. otwarcie biblioteki szkolnej w godzinach od 8.00 do 14.00, od poniedziałku do piątku - to dzienne pensum godzin zawiera się w tych właśnie godzinach, aby móc osiągnąć w skali tygodnia wartość 30 godzin.

Jeżeli nauczyciel chce w tym czasie realizować inne zadania, to moim zdaniem musi je przełożyć na czas poza okres wykonywania pensum, bowiem prowadzenie kroniki szkoły, zbieranie materiałów i redagowanie informacji w tym zakresie nie jest pracą w ramach pensum, a tzw. godzin statutowych. Tym, samym te czynności powinny być realizowane poza godzinami pensum, ale w ramach 40 godzinnego tygodnia pracy.

Podstawa prawna:

  • 42, art. 42c ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1762).

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz