Likwidacja klasy w szkole podstawowej
Odpowiada
04.07.2022
Dariusz Skrzyński

Prawnik

Pytanie:

Jestem rodzicem ucznia klasy III Szkoły Podstawowej. Dowiedzieliśmy się, że z następnym rokiem szkolnym zlikwidowana ma zostać jedna z klas.  Czy to prawda, że dla zmniejszenia stresu u dzieci likwiduje się klasę najmniej liczną? Czy Dyrektor placówki ma prawo przeprowadzić losowanie klasy do rozwiązania z rodzicami podczas gdy z powodów losowych nie ma nawet jednego z rodziców z jednej z klas ?

Odpowiedź:

Nie ma przepisów wskazujących, że jeżeli dochodzi do likwidacji klasy to powinna zostać zlikwidowania klasa najmniej liczna. A na pewno przepisy nie odnoszą się do kwestii losowania. Na pewno nie jest to właściwe rozwiązanie. Znaczenie ma również kwestia czy sprawa dotyczy szkoły samorządowej czy prowadzonej przez inny podmiot.

Uzasadnienie:

Jak stwierdził m.in. M. Pilich, komentując art. 89 ustawy z 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe– dalej u.p.o., w: M. Pilich, Prawo oświatowe oraz przepisy wprowadzające. Komentarz, WKP 2018, przez przekształcenie, o którym mowa w art. 89 u.p.o., należy rozumieć taką zmianę organizacyjną szkoły lub placówki, która polega na częściowej likwidacji szkoły lub placówki. Niewątpliwie likwidacja oddziałów w szkole podstawowej stanowi częściową likwidację szkoły. Należy zatem uznać, że stanowi przekształcenie szkoły podstawowej, o którym mowa w art. 89 ust. 9 ustawy – Prawo oświatowe.

Podstawa prawna:

  • 89 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.).

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz