Kwestie wyglądu ucznia w szkole
Odpowiada
07.02.2023
Dariusz Skrzyński

Prawnik

Pytanie:

Dzień dobry ,chciałam zapytać o BHP na lekcji wychowania fizycznego a w szczególności o długość paznokci. Czy jest jakiś przepis/regulacja o ich długości czy nauczyciel reguluje sam? Tłumaczenie, że względy bezpieczeństwa osoby w paznokciach jak i pozostałej grupy nie docierają....

Odpowiedź:

Temat nie jest łatwy bo może ingerować w prawa człowieka, prywatność, i inne prawa ucznia/człowieka. Jedyne miejscem gdzie można to uregulować to statut – powinien zawierać cele i zadania szkoły wynikające z przepisów prawa oraz sposób ich wykonywania m.in. z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa.

Obecne przepisy Prawa oświatowego, które regulują to, co powinno znaleźć się w statucie szkolnym (art. 98 i art. 99 Prawa oświatowego), pozwalają szkołom na ustalanie zasad ubierania się w szkole, ale nie mogą regulować wyglądu. To jednak pozostaje sporne, przez to, że zdaniem niektórych przepis art. 99 Prawa oświatowego wskazuje minimum obowiązków ucznia, jakie powinny znaleźć się w statucie, w tym kwestie dotyczące zasad ubierania się i stroju, co stwarza pole do określenia w statucie także innych obowiązków uznanych za istotne w danej szkole, np. zasad wyglądu ucznia na terenie szkoły. 

Jestem przeciwnikiem takiej interpretacji, ale decyzja należy finalnie do rady pedagogicznej która (jak nie ma rady szkoły) uchwała zmiany do statutu.

Przez strój w szkole należy rozumiem np. mundurek szkolny, czy określony rodzaj ubioru obowiązujący podczas uroczystości np. strój galowy. Dużym naruszeniem jest jednak stosowanie wybranych przepisów dotyczących strojów do jednej płci lub praktykowanie niemających uzasadnienia zasad np. noszenie rajstop w określonym kolorze, lub zakaz noszenia ubrań charakterystycznych dla różnych młodzieżowych subkultur.

Zatem szkoła w statucie nie może określać wyglądu ucznia i tego, jakie on może mieć włosy czy kolor, długość paznokci. Ewentualnie jest możliwość wprowadzenia tego typu zapisów ale w kontekście bezpieczeństwa na lekcjach wf (a nie w ogóle w szkole). Wydaje się to jak najbardziej uzasadnione.

Wtedy łamanie zasad statutowych, czy obowiązków uczniów należy powiązać z określonymi karami, również wskazanymi w statucie.

Podstawa prawna:

  • 98, art. 99 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.).

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz