Kwalifikacje do pracy w bibliotece szkolnej
Odpowiada
03.11.2022
Dariusz Skrzyński

Prawnik

Pytanie:

Potrzebuję pomocy. Mam skończone studia  pierwszego stopnia z pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Oraz studia drugiego stopnia z pedagogiki społecznej. Chciałbym się dowiedzieć czy mogę pracować w bibliotece szkolnej. Proszę o pomoc. 

Odpowiedź:

Nie ma Pani kwalifikacji do zajmowania stanowiska nauczyciela bibliotekarza w szkołach.

Uzasadnienie:

Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela bibliotekarza, z wyjątkiem bibliotek pedagogicznych, posiada osoba, która:

1) ukończyła studia w zakresie bibliotekoznawstwa, na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub

2) posiada wykształcenie na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki oraz przygotowanie pedagogiczne, a ponadto ukończyła:

  1. a) studia pierwszego stopnia, studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny, w zakresie bibliotekoznawstwa, lub
  2. b) zakład kształcenia nauczycieli w specjalności bibliotekoznawstwo, lub
  3. c) pomaturalne studium bibliotekarskie.

Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela bibliotekarza w szkołach podstawowych posiada również osoba, która ukończyła zakład kształcenia nauczycieli w specjalności bibliotekoznawstwo.

Nie podano typu szkoły, ale osoba, która ukończyła studia drugiego stopnia posiada wykształcenie na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela we wszystkich typach szkół. Jednak w takiej sytuacji, aby posiadać kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela bibliotekarza należy dodatkowo ukończyć studia pierwszego stopnia, studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny, w zakresie bibliotekoznawstwa.

Podstawa prawna:

  • 4, § 7 rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1289 ze zm.).

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz