Kwalifikacje do pracy na stanowisku nauczyciela w szkole
Odpowiada
29.06.2022
Dariusz Skrzyński

Prawnik

Pytanie:

Czy z tytułem licencjata z Filologia angielska - Język biznesu oraz z dyplomem ukończenia podyplomowych studiów pedagogicznych, mam prawo do uczenia w szkołach podstawowych i średnich?

Odpowiedź:

Rozumiem, że w pytaniu chodzi o kwalifikacje do języka angielskiego. Osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia na kierunku filologia w specjalności języka angielskiego posiada kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w przedszkolach i szkołach podstawowych, w tym w klasach I-III. Natomiast moim zdaniem nie ma kwalifikacji do nauczania angielskiego w szkołach ponadpodstawowych.

Uzasadnienie:

Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach i szkołach podstawowych posiada również osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia na kierunku filologia w specjalności danego języka obcego oraz posiada przygotowanie pedagogiczne. Zatem osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia na kierunku filologia w specjalności języka angielskiego posiada kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w przedszkolach i szkołach podstawowych, w tym w klasach I-III.

Jeżeli chodzi o kwalifikacje do pracy w szkołach średnich to kwalifikacje do nauczania języków obcych w szkołach ponadpodstawowych, posiada osoba, która ukończyła studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku filologia w specjalności danego języka obcego oraz posiada przygotowanie pedagogiczne. Jednak z informacji zawartej w treści pytania wynika, że dana osoba ukończyła studia pierwszego stopnia zatem należy uznać, że nie posiada kwalifikacji do pracy w liceum.

Podstawa prawna:

  • 3 ust. 1 § 4, § 12 ust. 2 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2020 r. poz. 1289 ze zm.).

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz