Kiermasz szkolny
Odpowiada
19.05.2022
Dariusz Skrzyński
Prawnik
Pytanie:
Dzień dobry! Moje pytanie dotyczy organizacji kiermaszu szkolnego, ale poza terenem szkoły, np. przy kościele. Czy, jeśli uzyska się zgodę właściciela danego terenu, można bez przeszkód taki kiermasz organizować? Chodzi tu o sprzedaż rękodzieł uczniów czy też np. ciast itp? Oczywiście dochód będzie przeznaczony na cele statutowe.
Odpowiedź:
Tak.
Kiermasz z punktu widzenia prawa jest traktowany jako zbiórka pieniędzy przeprowadzona w formie sprzedaży. Powinna ona być związana z pozyskaniem środków na cele statutowe szkoły. Chodzi o sprzedaż wszelkiego rodzaju produktów pozyskanych od uczniów, rodziców, np. sprzedaż ozdób choinkowych, ciast, prac dzieci, aukcja kartek świątecznych, itd. Co prawda przepisy nie regulują zasad organizacji kiermaszu, jednak w pewnych sytuacjach może on zostać uznany za zbiórkę publiczną, która wymaga już zgłoszenia na portalu zbiórek. Sprzedaż przedmiotów lub usług na kiermaszu, niezależnie od sposobu pozyskania przedmiotów, nie jest zbiórką publiczną. Zatem na jej przeprowadzenie potrzebne jest tylko pozwolenie dyrektora szkoły. Przypadek, kiedy kiermasz może podlegać zgłoszeniu jako zbiórka publiczna, to sytuacja, gdy w czasie kiermaszu będzie organizowana zbiórka pieniędzy lub darów rzeczowych np. na chore dziecko (nie połączona ze sprzedażą),a kiermasz jest dostępny dla społeczności lokalnej. Wtedy taka zbiórka stanie się zbiórką publiczną i będzie mogła być przeprowadzona dopiero po zgłoszeniu jej przez organizatora i opublikowaniu informacji o zgłoszeniu na portalu zbiórek publicznych.
Podstawa prawna:
- 1, art. 2 pkt 2 i 4 ustawy z 14 marca 2014 r. o zasadach przeprowadzania zbiórek publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1672).
Brak komentarzy