Arkusz organizacyjny
Odpowiada
19.08.2009PYTANIEDyrektor wpisał nauczyciela w arkuszu organizacyjnym na przyszły rok jako przedmiotowca na pół etatu i nauczyciela świetlicy również na pół.


Zmienił zdanie i od nowego roku szkolnego zatrudnił kogoś nowego, a nauczyciel, o którym mowa pozostał nadal na cały etat na stanowisku nauczyciela świetlicy (taka jest umowa), Czy dyrektor może zmieniać decyzje bez uzasadnienia? Czy zapis w arkuszu organizacyjnym na kolejny rok jest zobowiązujący dla dyrektora?
ODPOWIEDŹArkusz organizacyjny to dokument powstający w maju i zawierający rozpisanie godzin dla poszczególnych nauczycieli. Obowiązuje on przez cały kolejny rok szkolny, aczkolwiek zmian w nim dokonuje się poprzez aneksy, które korygują pierwotne plany.


Jeśli nauczyciel do arkusza organizacyjnego został wpisany na 9/18 jako przedmiotowiec i 13/26 jako nauczyciel świetlicy, to w ślad za tym winien pojawić się aneks do umowy (zawartej na 26/26 wychowawcy świetlicy) zmieniający warunki zatrudnienia. Tym bardziej, że warunki te ulegają niejako poprawie, gdyż nauczyciel będzie otrzymywał te same pieniądze za mniejszą liczbę wypracowanych godzin.


Jeśli takowy aneks do umowy został podpisany na przykład w czerwcu, to ustalenia z arkusza organizacyjnego muszą pozostać bez zmian. Jeśli natomiast aneks nie został podpisany, a miał być na przykład 1 września, to do tego momentu dyrektor ma niejako wolną rękę w zatrudnianiu pracowników. I w pierwszym aneksie, który powstaje z początkiem września, dokonuje stosownych korekt w arkuszu organizacyjnym.


Pozostaje oczywiście w sferze etyki postępowanie dyrektora, który najpierw obiecuje nauczycielowi godziny rozplanowane jak w wymienionym przypadku, a potem zmienia to.Wojciech Melosik – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 62.

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz