Aktualności

Zniszczenie podręcznika zakupionego za kwotę dotacji celowej MEN

Zniszczenie podręcznika zakupionego za kwotę dotacji celowej MEN

25.05.2015
1 z 1OSÓB UZNAŁO TEN ARTYKUŁ ZA PRZYDATNY

Pytanie
Co zrobić w przypadku, gdy podręcznik zakupiony za kwotę dotacji MEN zostanie przez ucznia zniszczony lub nie zostanie zwrócony do biblioteki?

Odpowiedź
W przypadku zniszczenia lub niezwrócenia po roku użytkowania przez ucznia podręcznika zakupionego w ramach kwoty dotacji celowej MEN szkoła ma prawo żądać od rodziców zwrotu kosztu zakupu tej publikacji. Dlatego też warto wyraźnie sformułować w szkolnym regulaminie zasady wypożyczania podręczników. Na początku roku szkolnego rodzice powinni zostać jasno poinformowani, na jakich zasadach szkoła udostępnia podręczniki i jakie konsekwencje przewidziano w razie ewentualnych problemów ze zwrotem wypożyczonego egzemplarza do biblioteki.

Proponowana przez Operon sugerowana cena dotacyjna podręcznika na cały rok to 12 zł w szkole podstawowej i 14 zł w gimnazjum. Cena zeszytów ćwiczeń natomiast wynosi 4 zł dla klasy IV szkoły podstawowej i 2,5 zł dla klasy I gimnazjum. Takie rozwiązanie pozwala na zakup w ramach kwoty dotacji celowej MEN wszystkich podręczników i zeszytów ćwiczeń potrzebnych w szkole na danym poziomie. Dzięki temu nauczyciele i dyrektorzy mają nie tylko zapewnioną swobodę podczas kompletowania zestawu podręczników dla uczniów klas IV szkoły podstawowej i I gimnazjum, lecz także do dyspozycji szkoły zostaje znaczna kwota z dotacji do wykorzystania po zakupie podręczników. 

Zapraszamy do odwiedzenia naszego serwisu dotacjeMEN.operon.pl, w którym znajdą Państwo wszystkie informacje na temat dotacji celowej MEN. 

Mamy świadomość, że wprowadzane w ostatnim czasie zmiany w prawie oświatowym stawiają przed nauczycielami i dyrektorami nowe wyzwania i obowiązki. Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości dotyczące procedury dotacyjnej, prosimy przesyłać pytania na adres dotacjamen@operon.pl – z nami mogą Państwo czuć się bezpiecznie – nasz ekspert będzie odpowiadać na nurtujące Państwa pytania.

Przydatny artykuł?1Nie

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz