Aktualności

Zmiany na maturze ustnej

Zmiany na maturze ustnej

21.12.2010

Za rok maturzyści będą musieli zmierzyć się z nowym egzaminem ustnym z języka obcego.

Największą zmianą będzie to, że zniknie z matury ustnej podział na poziom podstawowy i rozszerzony. Wszyscy abiturienci będą zdawać maturę ustną z języka obcego na tym samym poziomie.

Zmieni się też sama forma egzaminu. Egzamin będzie trwał 15 minut. Do sali maturzyści będą wchodzić pojedynczo. Po wejściu do sali każdy zacznie od razu rozmowę z komisją na temat życia codziennego i swoich zainteresowań – nie będzie czasu na przygotowanie, jak dotychczas. Następnie maturzysta dostanie trzy pytania, na których zapoznanie będzie miał półtorej minuty. Po udzieleniu odpowiedzi na dane pytanie, nie będzie możliwości powrotu do niego.

Egzamin będzie podzielony na trzy części. Zadanie pierwsze i drugie to rozmowa abiturienta z egzaminatorem polegająca na odgrywaniu ról, opisywaniu obrazka i odpowiadanie na pytania z nim związane. W trzeciej części maturzysta będzie musiał wykazać się umiejętnością argumentacji i wyrażania własnej opinii.

Zmianie ulegną również kryteria oceniania. Egzaminatorzy nie będą już zwracać uwagi na komunikatywność abiturienta, tylko na jego bogactwo językowe i jakość języka.

Przydatny artykuł?Nie

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz