Aktualności

Zmiana w Systemie Informacji Oświatowej

Zmiana w Systemie Informacji Oświatowej

10.02.2011

Rząd planuje stworzyć elektroniczną bazę danych, która będzie zawierała informacje dotyczące szkół oraz uczniów. Jednak rodzice nie wyrażają zgody na zbieranie istotnych danych.

Projekt zakłada, że dla każdego ucznia będzie utworzony zbiór danych m. in. z numerem PESEL, imieniem i nazwiskiem. Ma to pomóc w śledzeniu edukacji dziecka, by na przykład sprawdzić, czy realizuje ono obowiązek szkolny. Baza SIO miałaby być także pomocna przy przeprowadzaniu egzaminów i wydawaniu świadectw. Jak tłumaczy Grzegorz Żurawski – rzecznik prasowy MEN – dokładne dane o uczniach, na przykład ilu w danej gminie jest niepełnosprawnych, są również potrzebne do wyliczenia prawidłowej subwencji.

Sprawa gromadzenia dużej ilości szczegółowych danych to kwestia, która budzi niemałe wątpliwości natury prawnej.

Ministerstwo jednak zapewnia, że dostęp do szczegółowych danych nadal będą miały tylko te instytucje, co obecnie, na przykład szkoła, komisje egzaminacyjne, samorząd. Natomiast resort będzie sięgał tylko do danych statystycznych.

Po co więc ta zmiana? Ministerstwo chce ujednolicić sposób zbierania danych w całym kraju. Obecnie zdarzają się bowiem pomyłki, nawet w podawaniu liczby uczniów, którzy trafiają do pierwszych klas.

Przydatny artykuł?Nie

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz