Aktualności

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty

12.01.2009

Podkomisja nadzwyczajna Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego przyjęła projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, proponowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.


W znowelizowanej ustawie znalazł się między innymi zapis chroniący małe wiejskie szkoły przed likwidacją z powodów ekonomicznych. Jednostka samorządu terytorialnego będzie mogła, nie likwidując szkoły, przekazać ją na przykład stowarzyszeniu rodziców. Przejęta od samorządu placówka będzie nadal publiczna, czyli bezpłatna i dostępna dla każdego ucznia. Jakość pracy przekazanej szkoły będzie kontrolowana przez państwowy nadzór pedagogiczny, tak jak w przypadku innych szkół.


W znowelizowanej ustawie uwzględniono możliwość kontroli wydatków państwowych dotacji, przekazywanych publicznym i niepublicznym szkołom prowadzonym przez osoby prawne lub fizyczne, niebędące jednostkami samorządu terytorialnego. Usprawniono procedury związane z tworzeniem, zamykaniem i łączeniem szkół, z ustalaniem profili kształcenia w liceach czy wyborem dyrektora szkoły. Doprecyzowany został podział kompetencji między kuratorem oświaty a jednostką samorządu terytorialnego.


Posłowie przyjęli również zapis gwarantujący dzieciom pięcioletnim prawo do rocznego przygotowania przedszkolnego. Dnia 1 września 2011 roku prawo to przekształci się w obowiązek.

Przydatny artykuł?Nie

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz