Aktualności

MEN chce wakacji bez zmian

MEN chce wakacji bez zmian

11.05.2015

Dłuższe wakacje są nierealne. Tak samo ich ruchome terminy – taka jest opinia Ministerstwa Edukacji Narodowej, które przekonuje, że ostatnipomysł miast turystycznych mógłby być dobry dla biznesu, aleniekoniecznie dla większości samorządów i rodziców.

Resort tłumaczy, że dodatkowe dni wolne od nauki oznaczałyby kłopot dla rodziców dysponujących ograniczoną liczbą dni urlopu. Dlatego też wydłużenie wakacji powinno się wiązać z zapewnieniem opieki nad dziećmi przez samorządy, a to oznaczałoby wzrost kosztów, na które gminy zapewne nie zgodziłyby się.

Problematyczne zdaniem resortu byłoby także wprowadzenie ruchomych terminów rozpoczęcia i zakończenia przerwy letniej – na wzór ferii zimowych. Przedstawiciele ministerstwa wskazują, że niektóre dzieci musiałyby wrócić do szkoły już w sierpniu (w środku sezonu), a to mogłoby być ciężkie. Negatywnie oddziaływać mógłby też fakt, że szybszy powrót do szkoły to także dłuższy odstęp od kolejnej, najbliższej przerwy w nauce. Poza tym na przeszkodzie stoją też względy formalne – termin rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego wynika z ustawy. Zmiana wymagałaby więc zaangażowania parlamentu.

Z apelem o zmiany w terminach wakacji wystąpili w imieniu Związku Miast Polskich prezydenci Kołobrzegu oraz Sopotu. W piśmie skierowanym do minister edukacji narodowej oraz ministra sportu i turystyki argumentowali, że ruchome terminy wakacji mogłyby wzmocnić rozwój branży turystycznej, a gorzej sytuowanym rodzinom umożliwiłoby skorzystanie z ofert przed- i posezonowych.

Przydatny artykuł?Nie

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz