Aktualności

Doradca zawodowy

Doradca zawodowy

30.08.2011

Od początku nowego roku szkolnego w każdym gimnazjum powinien być zatrudniony doradca zawodowy. Jego zadaniem będzie pomoc uczniom w zaplanowaniu dalszej kariery zawodowej.

W wypadku braku takiego specjalisty dyrektor szkoły musi wyznaczyć nauczyciela, który będzie pełnił rolę doradcy.

„Nauczyciele mają przyjrzeć się każdemu uczniowi gimnazjum i powiedzieć mu, co jest jego mocną stroną, podpowiedzieć, jak planować dalej drogę edukacyjną” – mówi Minister Edukacji Katarzyna Hall.

MEN chce, by gimnazja skutecznie doradzały uczniom w zaplanowaniu kariery, ale nie ma na to pieniędzy ani etatów – jak donosi „Rzeczpospolita”Zdaniem specjalistów w dziedzinie doradztwa i dyrektorów szkół na takie działania potrzeba dużo więcej pieniędzy i czasu. „Dwie godziny indywidualnej rozmowy z gimnazjalistą to minimum, by móc powiedzieć, w jakim kierunku powinien się rozwijać” – uważa psycholog biznesu dr Aleksandra Pogorzelska.

Również Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, nie ma dobrego zdania o pomyśle ministerstwa. „Rynek pracy ciągle się zmienia i doradca, żeby być skuteczny, musi się ciągle szkolić, rozmawiać z pracodawcami, z urzędami pracy. Inaczej nie pomoże młodym ludziom” – uważa Broniarz.

Przydatny artykuł?Nie

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz