Usprawiedliwienie nieobecności pełnoletniego ucznia
Odpowiada
24.06.2022
Dariusz Skrzyński
Prawnik
Pytanie:
Pisze z zapytaniem i problemem czy nauczyciel może kwestionować czy usprawiedliwi (bądź nie) godzinę z której ja sama napisałam sobie usprawiedliwienie (bo mam 18 lat) a powodem były jazdy (więc zwolnienie z dwóch ostatnich godzin danego dnia składającego się z ośmiu). Od nauczyciela uzyskałam odpowiedź, że to że idę na jazdy nie znaczy że powinnam lekceważyć szkołę i że jakbym szła do lekarza to miałabym godzinę usprawiedliwioną a skoro to jazdy to zostanie nie usprawiedliwione. Dodam jeszcze że mam 88.98% frekwencji.
Odpowiedź:
Formalnie uczeń pełnoletni sam może usprawiedliwić swoje nieobecności. Ale takie usprawiedliwienie podlega ocenie nauczyciela co do okoliczności podanych jako powód nieobecności w szkole. Opisany przypadek trzeba również ocenić przez zapisy statutu w tym zakresie.
Uzasadnienie:
Uczeń, który staje się osobą pełnoletnią, czyli osiąga wiek 18 lat może samodzielnie usprawiedliwić swoją nieobecności na zajęciach szkolnych. Jednak zgodnie z art. 99 pkt 2 Prawa oświatowego, statut szkoły określa zasady usprawiedliwiania, w określonym terminie i formie, nieobecności na zajęciach edukacyjnych, w tym formy usprawiedliwiania nieobecności przez osoby pełnoletnie. Statuty nie mogą tutaj wprowadzać zapisów ograniczających ustawowe uprawnienia pełnoletniego ucznia.
Formą usprawiedliwienia nieobecności może być oświadczenie o przyczynie nieobecności. Uczeń pełnoletni może je napisać sam, ale powinno ono podlegać ocenie nauczyciela co do okoliczności podanych jako powód nieobecności ucznia w szkole.
Poniżej podaję linki do stanowisk różnych podmiotów dotyczących usprawiedliwiania nieobecności przez osoby pełnoletnie:
- pismo Podkarpackiego Kuratora Oświaty z 31 października 2018 r.
- pismo Rzecznika Prawa Obywatelskich z 16 stycznia 2019 r.
Podstawa prawna:
- 99 pkt 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1082),
- 92, art. 95, art. 98 ustawy z 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1359).
Brak komentarzy