Umowa na zastępstwo do dnia 19 czerwca
Odpowiada



PYTANIE



Jestem nauczycielką w gimnazjum. Zostałam zatrudniona w szkole na zastępstwo od 1 września do 19 czerwca. Chcę się dowiedzieć, czy ta umowa jest właściwa. Nauczyciel, którego zastępuję, nie wróci do pracy z dniem zakończenia roku szkolnego – czy wobec tego nie powinnam mieć umowy do 31 sierpnia?




ODPOWIEDŹ



Kwestia umowy na zastępstwo określona jest w art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela – Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. (DzU z 2006 r., Nr 97, poz. 674), w którym stwierdza się, iż w przypadkach zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela stosunek pracy nawiązuje się na czas określony, niezależnie od stopnia awansu zawodowego zatrudnianego.



W opisanej sytuacji mogą wystąpić następujące rozwiązania:


1. jeśli zastępowany nauczyciel jest np. na urlopie zdrowotnym, który kończy się 19 czerwca, to umowa zawarta na zastępstwo musi się w tym dniu kończyć;


2. jeśli zastępowany nauczyciel jest na zwolnieniu lub urlopie zdrowotnym do 31 sierpnia, dyrektor może zachować się dwojako:


a)
może zatrudnić zastępującego do dnia 31 sierpnia,


b)
może zatrudnić zastępującego do dnia 19 czerwca.


Ostatnia możliwość, która może być podyktowana względami oszczędnościowymi jest zgodna z prawem. Tym bardziej, że dyrektor szkoły, który szuka zastępcy dla jednego z nauczycieli, ma prawo podpisać umowę na czas określony i to niezależnie od stopnia awansu zawodowego zatrudnianego. Zatem więc może np. nauczycielowi dyplomowanemu zaproponować pracę do 15 marca. Jeśli nauczyciel wyrazi zgodę, umowa jest podpisywana, jeśli nie – dyrektor musi znaleźć innego chętnego na ten okres pracy.


Pamiętać też należy, że nauczyciel, zgodnie z art. 66 ust. 2 KN, w przypadku rozwiązania stosunku pracy i niewykorzystania w związku z tym przysługującego mu urlopu wypoczynkowego ma prawo do ekwiwalentu pieniężnego za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej jednak niż za 8 tygodni (56 dni). W opisanym przypadku nauczyciel, któremu umowa kończy się 19 czerwca, ma prawo do ekwiwalentu za 42 dni urlopu (14 dni wykorzystał bowiem w okresie ferii zimowych).



Reasumując, dyrektor ma prawo podpisać umowę zarówno na okres nieobecności nauczyciela (jeśli trwa ona do 31 sierpnia), jak również na okres taki, jaki sam zaproponuje zainteresowanemu.



Wojciech Melosik – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 62.

Komentarze

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz