Zmiana przydziału godzin
Odpowiada
16.10.2008PYTANIECzy można zmienić zasady zatrudnienia bez żadnych uzgodnień i mojej zgody?


Jestem nauczycielem dyplomowanym i właśnie kończę 25 lat pracy. Dowiedziałam się 26 sierpnia, że z powodu braku uczniów będę miała lekcje języka polskiego tylko w dwóch klasach gimnazjum, łącznie z godziną wychowawczą, co daje mi 11 godzin. Do pensum brakuje mi 7 godzin, więc dyrektor dał mi 10 godzin w bibliotece szkolnej. Do pracy tej mam pełne kwalifikacje. Czy to jest zgodne z prawem? Czuję się zlekceważona? Czy słusznie? Jak powinnam być zatrudniona?
ODPOWIEDŹW art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela – ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. (DzU z 2003 r., Nr 118, poz. 1112) określono zasady zniżki godzin do 1/2 etatu za zgodą nauczyciela, tzn. nauczycielowi zatrudnionemu na czas nieokreślony można zmniejszyć wymiar godzin do 1/2 za jego zgodą, jeśli nie ma możliwości zatrudnienia w pełnym wymiarze i nie istnieje możliwość uzupełnienia etatu w innej szkole. Z kolei art. 10 ust. 2 określa, iż nawiązanie stosunku pracy może mieć miejsce z osobą posiadającą określone kwalifikacje. W opisanym przypadku nie mamy do czynienia ani ze zniżką godzin ani z pracą bez kwalifikacji.


A zatem nie mamy przypadku złamania prawa. Jeżeli z przyczyn niezależnych (brak dzieci) przydział godzin wynosi 11, to dyrektor szkoły, musząc zapewnić pełen etat (zmniejszenie liczby godzin i poinformowanie nauczyciela musi mieć miejsce w maju; jeśli w maju dyrektor nie poinformuje nauczyciela o zniżce godzin, to w sierpniu musi zapewnić nauczycielowi etat), zapewnia go poprzez przydzielenie godzin w bibliotece. Przy czym zapewnia pracę zgodnie z kwalifikacjami.


Z pewnym jednak w tym przypadku zastrzeżeniem. Otóż 11/18 stanowi 0,61 etatu (11 podzielone przez 18 = 0,61). Aby zapewnić nauczycielowi pełen etat, winien przyznać nie 10, ale 12 godzin w bibliotece, czyli 0,4 etatu (12 podzielone przez 30 = 0,4, a 10 podzielone przez 30 = 0,33). Przydzielając 10 godzin, dyrektor zapewnia 0,94 etatu, a nie cały. Zatrudnienie wygląda następująco 11/18 oraz 10/30 (etat w bibliotece to 30 godzin tygodniowo).Wojciech Melosik – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 62

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz