Wypowiedzenie umowy o pracę
Odpowiada
08.01.2010
Czy nauczycielce, która przebywa na urlopie zdrowotnym do 25.06.2010 r. można wypowiedzieć umowę o pracę 31.05.2010 r. z dniem 31.08.2010?
Przepisy Karty Nauczyciela nie dają jednoznacznej odpowiedzi, co do możliwości rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem przebywającym na urlopie dla poratowania zdrowia. W takiej sytuacji zastosowanie mają przepisy kodeksu pracy, które stosuje się w sytuacjach nieuregulowanych przepisami Karty Nauczyciela. Zgodnie z generalną zasadą pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika (w tym urlopu dla poratowania zdrowia), a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Tej zasady nie stosujemy w wypadku całkowitej likwidacji pracodawcy.
Zatem w okresie urlopu dla poratowania nie jest możliwe złożenie wypowiedzenia przez pracodawcę. Potwierdzeniem tego stanowiska jest pogląd, jaki Sąd Najwyższy wyraził w wyroku z dnia 19 września 1996 r. (sygn. akt I PRN 70/96), mówiąc o możliwości rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem przebywającym na urlopie dla poratowania zdrowia jedynie w tak wyjątkowej sytuacji jak całkowita likwidacja szkoły. Wskazując ponadto, że wprawdzie przepisy KN nie stanowią
Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na inne stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w uchwale z dnia 7 grudnia 2006 r. (sygn. akt I PZP 4/06). Sąd stwierdził, że zakaz rozwiązywania stosunku pracy podczas urlopu pracownika nie ma zastosowania do wypowiadania umów nawiązanych na innej podstawie niż umowa o pracę (np. na podstawie mianowania). Stanowiąc, że w przypadku istnienia podstaw do rozwiązania stosunku pracy z mianowanym nauczycielem z przyczyn wskazanych w art. 20 ust.1 pkt 2 Karty Nauczyciela nie stosuje się art. 41 kodeksu pracy.
W wypadku ewentualnego sporu to sąd będzie organem właściwym do oceny, czy wypowiedzenie stosunku pracy w okresie urlopu dla poratowania zdrowia jest możliwe. Wyroki Sądu Najwyższego w tym zakresie mogą być jedynie wskazówką przy podejmowaniu decyzji. Nie mają one waloru prawa powszechnie obowiązującego, zapadają w określonej sprawie, na podstawie konkretnego stanu faktycznego.
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94, z późn, zm.) ;
2. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674, z późn. zm.).
Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.
Brak komentarzy