Urlop zdrowotny po urlopie rodzicielskim
Odpowiada
11.05.2022
Dariusz Skrzyński

Prawnik

Pytanie:

Dzień dobry, czy mogłabym uzyskać informację na temat czy nauczyciel będący obecnie na urlopie rodzicielskim może bezpośrednio po nim skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia (urlopu zdrowotnego), czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Odpowiedź:

Formalnie nie ma żadnych przeciwwskazań aby nauczyciel po urlopie rodzicielskim skorzystał z urlopu dla poratowania zdrowia, nawet bezpośrednio.

Uzasadnienie:

Jeżeli nauczyciel złoży pisemny wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia, dyrektor ma obowiązek skierować go na badania do lekarza medycyny pracy, nawet jeśli w momencie składania wniosku nauczyciel przebywa na urlopie rodzicielskim. O tym, czy faktycznie urlop zdrowotny będzie udzielony zdecyduje lekarz w orzeczeniu o potrzebie jego udzielenia.

Nauczyciel musi jednak pamiętać, że jeżeli realizuje staż awansu zawodowego to przerwa w pracy z uwagi na urlop macierzyński, rodzicielski i dla poratowania zdrowia nie  może być dłuższa niż rok i 6 miesięcy. W innym przypadku staż awansu trzeba będzie powtórzyć.

Podstawa prawna:

  • 73 ust. 1 i ust. 10a art. 64, art. 65 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1762).

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz