Rozwiązanie umowy w przedszkolu należącym do zespołu szkolno-przedszkolnego
Odpowiada
18.01.2022
Dariusz Skrzyński

Prawnik

Pytanie:

Jestem obecnie zatrudniona od 1.09.2021 na umowę o pracę na czas nieokreślony w Przedszkolu Gminnym, które należy do Zespołu Szkolno- Przedszkolnego. Z powodu złej atmosfery w pracy i problemów zdrowotnych z tym związanych chciałabym rozwiązać umowę. Dodam, że jestem nauczycielem o stopniu nauczyciela kontraktowego, a Przedszkole w którym jestem zatrudniona jest placówką nieferyjną (szkoła należąca do zespołu ma ferie i dodatkowe dni wolne). Czy w tej sytuacji mam możliwość wypowiedzenia umowy w chwili obecnej czy muszę dopracować do końca roku szkolnego? Czy muszę ewentualnie podawać  powód rezygnacji z pracy i czy Dyrektor może nie przyjąć mojego wypowiedzenia?

Odpowiedź:

Może Pani złożyć wypowiedzenie w dowolnym momencie, również w ciągu roku szkolnego. W takiej sytuacji umowa ulegnie rozwiązaniu po upływie 3 miesięcy. Nie trzeba uzasadniać wypowiedzenia a dyrektor musi je uwzględnić.

Uzasadnienie:

Nauczyciel może rozwiązać umowę na czas nieokreślony. W tym przypadku obowiązuje trzymiesięczne wypowiedzenie. Nie musi być z końcem roku szkolnego. W placówkach nieferyjnych (np. przedszkolach), umowa o pracę ulega rozwiązaniu w dowolnym momencie roku szkolnego, z końcem miesiąca po upływie 3 miesięcy okresu wypowiedzenia (art. 27 ust. 1 i ust. 3 w zw. z art. 23 ust. 3 Karty Nauczyciela).  Jeżeli złoży Pani wypowiedzenie w grudniu 2021 r. umowa rozwiąże się z końcem marca 2022 r. (po upływie 3 miesięcy wypowiedzenia).

Nie ma potrzeby podawać powodu wypowiedzenia jeżeli z wypowiedzeniem występuje sam nauczyciel. Wystarczy jedno zdanie; „Wypowiadam umowę o pracę na czas nieokreślony za trzymiesięcznym wypowiedzeniem (art. 27 ust. 1 i ust. 3 w zw. z art. 23 ust. 3 Karty Nauczyciela)” 

Dyrektor musi uwzględnić wypowiedzenie.

Podstawa prawna:

  • 27 ust. 1 i ust. 3 w zw. z art. 23 ust. 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1762).

Komentarze

Dodaj komentarz

Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz