Rodzaj umowy dla nauczyciela niepublicznej placówki oświatowo-wychowawczej
Odpowiada
28.11.2022
Dariusz Skrzyński
Prawnik
Pytanie:
Chciałabym założyć niepubliczną placówkę oświatowo wychowawczą. W ofercie tej placówki znalazłyby się: kursy maturalne, kursy dla ósmoklasistów, zajęcia rozwijające, językowe oraz pomoc psychologiczno-pedagogiczna. Chciałam się dowiedzieć czy mogę zatrudniać nauczycieli i specjalistów na umowę zlecenie czy konieczne jest zawieranie umowy o pracę. Wszyscy nauczyciele pracują w szkole, która jest ich głównym miejscem pracy. Tutaj mieliby dodatkowe godziny z dodatkowym dla nich wynagrodzeniem w zależności od miesiąca.
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 10a Karty Nauczyciela w niepublicznych placówkach oświatowo-wychowawczych nauczycieli zatrudnia się na podstawie umowy o pracę, zgodnie z ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.
W przypadku nauczycieli prowadzących zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami w wymiarze nie wyższym niż 4 godziny tygodniowo, powierzenie prowadzenia tych zajęć może nastąpić również na innej podstawie niż umowa o pracę, jeżeli w treści łączącego strony stosunku prawnego nie przeważają cechy charakterystyczne dla stosunku pracy.
Zatem w określonej konfiguracji jest możliwość podpisywania umów zlecenia.
Podstawa prawna:
- 10a ustawy z 26 stycznia 1982 r. − Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1762 ze zm.).
Czy nauczyciel może zrzec się tego limitu 4 godzin? Mam nauczycieli, którzy chcą pracować w oparciu o b2b na własnej działalności i maja więcej niż 4h. Czy mogą podpisać mi np jakies oświadczenie? Co się dzieje w momencie, kiedy ten limit zostanie przekroczony na umowie zlecenie? Czy grożą za to jakieś kary? Kto kontroluje tego typu sprawy? Kuratorium Czy skarbówka?