Praca przy podręcznikach w wakacje
Odpowiada
08.08.2022
Dariusz Skrzyński

Prawnik

Pytanie:

Chciałabym zapytać do ilu dni pracy w czasie wakacji dyrektor szkoły może zobowiązać nauczyciela? Czy dyrektor szkoły może faktycznie nakazać mi pracę przy podręcznikach do końca czerwca i od połowy sierpnia, czyli już po zakończeniu roku szkolnego i przed jego rozpoczęciem w czasie obejmującym ponad 3 tygodnie wakacji?

Odpowiedź:

Nawet jeżeli przyjmiemy, że praca przy podręcznikach mieści się w czynnościach które nauczyciel może wykonywać w czasie swojego urlopu wypoczynkowego  - prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego to czynności te nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni. Zatem praca w tym roku nauczyciela od 25 czerwca do 31 sierpnia w szkole feryjnej na rzecz szkoły nie może zająć więcej niż 7 dni. Praca powyżej 7 dni będzie już naruszeniem przepisów.

Uzasadnienie:

Nauczycielowi zatrudnionemu w placówce feryjnej przysługuje urlop wypoczynkowy w okresie ferii w wymiarze ich trwania. Ponadto nauczyciel może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności:

  • przeprowadzania egzaminów;
  • prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;
  • opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.

Czynności te nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni.

Nie ma zakresu zadań, które mieszczą się w określeniu „prace związane z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego”. A skoro tak to mogą być w nim zaliczone prace związane z ewidencją podręczników, czy to na koniec roku czy to w związku z kolejnym rokiem szkolnym. Oczywiście można się spierać czy praca z podręcznikami mieści się w tych pracach. Jeżeli uznamy, że tak to maksymalnie może to być 7 dni. Praca powyżej 7 dni jest naruszeniem przepisów w zakresie prawa do urlopu wypoczynkowego nauczyciela.

Podstawa prawna:

  • 64 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1762).

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz