Odrabianie zajęć
Odpowiada
18.01.2022
Dariusz Skrzyński

Prawnik

Pytanie:

Mam zapytanie dotyczące zajęć w szkole i w przedszkolu otóż jeśli realizuje zajęcia w innej placówce np. Mam uroczystość Akademię bądź inne a tego dnia Mam planowo zajęcia dodatkowe w przedszkolu to czy powinnam je odrabiać ? Czy jest jakiś przepis na to?

Odpowiedź:

Nauczyciel nie może tłumaczyć niewykonania obowiązków służbowych w ramach jednego stosunku pracy koniecznością ich wykonywania w ramach drugiego zatrudnienia. Nie ma w tym przypadku możliwości odrobienia zajęć.

Uzasadnienie:

Normy czasu pracy pracownika, w tym nauczyciela odnoszą się do każdego odrębnego stosunku pracy. Czas pracy nauczyciela nie może przekroczyć 40 godzin tygodniowo, ale tylko w ramach danego stosunku pracy (art. 42 ust. 1 Karty Nauczyciela). Analogiczna uwaga tyczy się 11-godzinnego odpoczynku dobowego, który powinien być respektowany także wobec nauczycieli, ale jedynie w ramach danego stosunku pracy, a nie całościowo w ramach wszystkich stosunków pracy w różnych szkołach. Podczas, gdy nauczyciel wykorzystuje taki odpoczynek w ramach jednego zatrudnienia, to w ramach drugiego może wykonywać obowiązki służbowe (art. 132 § 1 Kodeksu pracy).

Przepisy prawa nie stawiają żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o możliwość pracy w dwóch jednostkach. Trudności mogą wynikać jedynie ze względów praktycznych, np. kolizji obowiązków służbowych. Nauczyciel nie może tłumaczyć niewykonania obowiązków służbowych w ramach jednego stosunku pracy koniecznością ich wykonywania w ramach drugiego zatrudnienia.

Podstawa prawna:

  • 132 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. 2020 r., poz. 1320),
  • 42 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1762).

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz