Kwalifikacje do pracy w świetlicy szkolnej
Odpowiada
22.09.2022
Dariusz Skrzyński

Prawnik

Pytanie:

Czy jako mgr  inż. Ochrony Środowiska, z ukończonymi studiami podyplomowymi na kierunku Przygotowanie pedagogiczne oraz Edukacja I terapia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu mogę pracować w świetlicy szkolnej.

Odpowiedź:

Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela wychowawcy w świetlicach szkolnych posiada osoba, która:

1) ukończyła studia na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom, na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub

2) ukończyła studia na dowolnym kierunku (specjalności), na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły i studia podyplomowe z zakresu prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub

3) ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły, w której prowadzone są świetlica szkolna.

Zatem co do zasady, w opisanym przypadku w grę wchodzi ostatnia możliwość, że każdy nauczyciel posiadający kwalifikacje do zajmowania stanowiska w danym typie szkoły, automatycznie posiada kwalifikacje do pracy jako wychowawca świetlicy. Zatem w kontekście przedstawionego stanu faktycznego należy zweryfikować, czy nauczyciel posiadający określone wykształcenie, studia podyplomowe może prowadzić jakieś zajęcia w szkole podstawowej. Jeżeli tak, to wtedy automatycznie ma kwalifikacje do pracy w szkolnej świetlicy. 

Podstawa prawna:

  • 4, § 24 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2020 r. poz. 1289 ze zm.).

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz