Kwalifikacje do nauki języka angielskiego w przedszkolu
Odpowiada
02.03.2023
Dariusz Skrzyński

Prawnik

Pytanie:

Czy kończąc studia podyplomowe z języka angielskiego i mając ukończone studia II stopnia z pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej, posiada się uprawnienia do nauki języka w przedszkolu? Czy jednak dodatkowo należy zdać jeden z egzaminów wymienionych w rozporządzeniu. 

Odpowiedź:

Nauczyciel nie posiada kwalifikacji do nauczania języka angielskiego w przedszkolu. Rzeczywiście należy dodatkowo zdać egzamin wymieniony w rozporządzeniu i  uzyskać kwalifikacje w zakresie wczesnego nauczania danego języka obcego. Nic nie wiadomo więcej o studiach podyplomowych, czy  ukończone studia podyplomowe  z języka angielskiego zawierały treści w zakresie wczesnego nauczania danego języka obcego,

Uzasadnienie:

Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych posiada m.in. osoba, która ma kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych, a ponadto legitymuje się świadectwem egzaminu z danego języka obcego w stopniu co najmniej podstawowym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia o kwalifikacjach nauczycieli, i ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny, w zakresie wczesnego nauczania danego języka obcego. W tym przypadku nauczycielka posiada kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych, gdyż ukończyła studia na kierunku pedagogika w specjalności edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne.

Jednak w takim przypadku, aby uzyskać kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych, nauczyciel powinien dodatkowo legitymować się świadectwem egzaminu z języka angielskiego w stopniu co najmniej podstawowym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia o kwalifikacjach nauczycieli, czyli np. First Certificate in English (FCE), a także ukończyć studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie wczesnego nauczania języka angielskiego.

Podstawa prawna:

  • 4, § 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1289 ze zm.).

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz