Co z nauczycielem, który rozpoczął staż na nauczyciela mianowanego 1 września 2020 r.
Odpowiada
06.10.2022
Dariusz Skrzyński

Prawnik

Pytanie:

Dzień dobry, chcę zapytać o mój awans zawodowy. Otóż rozpoczęłam staż na nauczyciela mianowanego 1 września 2020 r. Do zrealizowania zostało mi 9 miesięcy. Wiem, że staż będę realizowała na starych zasadach. Będę chciała jednak go przedłużyć z powodu ciąży i tu moje pytanie. Czy zasada, ze może mnie być w pracy 18 miesięcy jest aktualna? Widziałam, że z projektu ustawy zniknął ten zapis. Boję się, że nowe przepisy uniemożliwią mi kontynuację stażu po powrocie do pracy(zabraknie mi tylko trzech miesięcy, żeby go skończyć) i będę go musiała realizować od nowa. 

Odpowiedź:

Rzeczywiście zgodnie z przepisami przejściowymi do reformy awansu zawodowego nauczycieli ci nauczyciele, którzy do 31 sierpnia 2022 r.:

  • uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego,
  • nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego,

stopień nauczyciela mianowanego uzyskują na starych zasadach (art. 10 ust. 1 ustawy).

Zatem zasady przedłużania stażu w związku z różnymi nieobecnościami nauczyciela pozostają bez zmian, mimo, że formalnie przepisy Karty Nauczyciela zostały uchylone w tym zakresie. Jednak do czasu zakończenia awansu na mianowanego w tym przypadku będą jeszcze stosowane. A zatem maksymalny okres nieobecności w szkole w czasie stażu to 18 miesięcy (1,5 roku) pod warunkiem, że nieobecności związane są z rodzicielstwem.

Nauczyciel jednak musi pamiętać, że nowe przepisy o awansie wskazują, że nauczyciel na uzyskanie stopnia mianowanego według starych zasad ma czas do 31 sierpnia 2027 r.

Podstawa prawna:

  • 10 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1730).
  • 9d ust. 5 i ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 1762 ze zm.). – w wersji obowiązujące do 31 sierpnia 2022 r.

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz