Awans na nauczyciela mianowanego od 1 września 2022 r.
Odpowiada
30.09.2022
Dariusz Skrzyński

Prawnik

Pytanie:

Sprawa wygląda tak, że w 2017 roku zdobyłam awans zawodowy na nauczyciela kontraktowego...... później ciąża i oczywiście roczny urlop macierzyński (czy też rodzicielski) ten co trwa rok od urodzenia dziecka. Teraz wracam do pracy od września, na ale najpierw muszę wybrać zaległy urlop.... I teraz moje pytanie czy będąc na urlopie wypoczynkowym mogę składać wniosek o staż na awans na nauczyciela mianowanego?

Odpowiedź:

Od 1 września 2022 r. zmieniły się zasady awansu zawodowego nauczycieli. Zgodnie z przepisami przejściowymi nauczyciel który do dnia 31 sierpnia 2022 r. uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego stopień nauczyciela mianowanego uzyskuje według przepisów dotychczasowych.

A to oznacza, że aby rozpocząć staż na stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego potrzebny jest wniosek o rozpoczęcie stażu wraz z planem rozwoju zawodowego nauczyciel. Taki wniosek może być złożony również w czasie urlopu wypoczynkowego zaległego czy uzupełniającego. Żaden urlop wypoczynkowy nie wpływa na długość stażu, ani na możliwość jego rozpoczęcia lub kontynuowania. Urlop jest traktowany pod tym względem na równi z obecnością w pracy. W związku z tym staż może rozpocząć się i trwać w czasie uzupełniającego urlopu wypoczynkowego, a skoro tak to tym samym wcześniej można również złożyć stosowny wniosek o rozpoczęcie stażu na mianowanego.

Niezbędny jest również okres przepracowania w szkole 2 lat od dnia uzyskania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego. Jednak w tym przypadku warunek ten został spełniony, bowiem, jak wynika z pytania, nauczycielka uzyskała stopień awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego w 2017 roku.

Podstawa prawna:

  • 10 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1730).

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz