Aktualności

Zmiany prawne dotyczące przystępowania do Programu Matura z Operonem

Zmiany prawne dotyczące przystępowania do Programu Matura z Operonem

18.08.2014

Zgodnie z ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty od nowego roku szkolnego nastąpi zmiana procedury wyboru podręcznika. Wywołuje to wiele nieporozumień, pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości dotyczących wypełniania deklaracji wyboru i bezpłatnego otrzymania niezbędnych materiałów edukacyjnych. W związku ze zmianami w polskim ustawodastwie Wydawnictwo Operon odpowiada na najważniejsze pytania.

 

1) Czy nauczyciel może rekomendować uczniom zakup publikacji maturalnych? Na jakich zasadach może się to dziać?

Zgodnie z art. 22d ust. 1 pkt 1 ustawy zakazane są: oferowanie, obiecywanie lub udzielanie szkołom lub nauczycielom jakichkolwiek korzyści w sposób pośredni lub bezpośredni w zamian za dokonanie wyboru określonych podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych.

Poza zakresem tego przepisu są więc działania nauczyciela skierowane do uczniów.

A to oznacza, że jeśli zdaniem nauczyciela skorzystanie z publikacji maturalnych (vademecum i testów) może pozytywnie wpłynąć na przygotowanie jego uczniów do egzaminu, nie ma przeszkód, by rekomendować im takie rozwiązanie.

2) Czy nauczyciel może otrzymać od Wydawnictwa nieodpłatnie materiały w zamian za wybór programu maturalnego?

 

Ten sam przepis dość precyzyjnie określa relacje nauczyciela z Wydawnictwem. Vademecum i testy maturalne – jako publikacje w pełni zgodne z podstawą programową – są niewątpliwie materiałami edukacyjnymi. A to oznacza, że złożenie deklaracji wyboru korzystania z nich pełni obecnie jedynie funkcję informacyjną i nie może oznaczać bezpłatnego przekazania takich materiałów nauczycielowi.

3) Jak nauczyciel może otrzymać publikacje maturalne, by być w zgodzie z obowiązującym prawem?

Są dwie legalne drogi. Pierwsza – to samodzielny, indywidualny (lub grupowy) zakup publikacji maturalnych w księgarniach lub na stronie sklep.operon.pl.

Druga – to udział w programie Trenerów Maturalnych, wiążący się z pogłębianiem wiedzy (kursy internetowe) i dostępem do dedykowanego forum, które umożliwia wymianę doświadczeń i dyskusje z autorami publikacji. Wraz z opłatą za egzamin za kurs internetowy Trenerzy otrzymują opcję zakupu publikacji w obniżonej cenie 10 zł każda.

Przydatny artykuł?Nie

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz