Aktualności

Zasady przyznawania emerytur pomostowych

Zasady przyznawania emerytur pomostowych

30.03.2010

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zasady przyznawania emerytur pomostowych są zgodne z Konstytucją. Zaznaczył również, że ustawodawca mógł pozbawić prawa do wcześniejszego odchodzenia na emeryturę część osób, które rozpoczęły pracę po 1 stycznia 1999 r.

Wniosek w sprawie zgodności z Konstytucją ustawy o emeryturach pomostowych złożyła do Trybunału Konstytucyjnego grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Zarzucają oni, że ustawa o emeryturach pomostowych przedstawia w różnym świetle sytuację pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze - części z tych osób ustawa przyznaje prawo do pomostówki, a innym takiego prawa odmawia.

Jak donosi „Gazeta Prawna” Trybunał Konstytucyjny doszedł do wniosku, że ustawa o emeryturach pomostowych nie łamie zasad równości, zaufania obywateli do państwa i prawa ani zasady praw nabytych.„Osoby, które zatrudniały się w szczególnym charakterze lub szczególnych warunkach po 1 stycznia 1999 r., nie miały prawa oczekiwać, że odejdą na wcześniejszą emeryturę” - powiedział sędzia Trybunału Konstytucyjnego Wojciech Hermeliński.

Sędziowie nie zgodzili się też na uznanie pracy nauczyciela, poza przypadkami ujętymi w ustawie, za pracę o szczególnym charakterze. Wskazali, że jej nienależyte wykonywanie nie zagraża bezpieczeństwu publicznemu czy zdrowiu, jak na przykład praca pilotów, maszynistów czy lekarzy pracujących na ostrym dyżurze, podaje „Gazeta Prawna”.

Przydatny artykuł?Nie

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz