Aktualności

Założenia nowej podstawy programowej

Założenia nowej podstawy programowej

25.09.2008

Dnia 24 września odbył się III Kongres Zarządzania Oświatą, podczas którego minister edukacji Katarzyna Hall zaprezentowała założenia nowej podstawy programowej.


Minister podkreślała, że projekt ten powstawał w drodze szerokich konsultacji, które zakończyły się w czerwcu tego roku i zapowiedziała, że jeszcze w roku 2008 zostanie podpisane rozporządzenie w sprawie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego.


Zmiany w podstawie programowej będą polegały między innymi na zastąpieniu deklaratywnie określonych treści ściśle zdefiniowanymi standardami wiedzy i umiejętności, które będą wymagane na koniec każdego etapu edukacyjnego.


MEN opracowuje również zmiany rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych. Niektóre elementy nowej wizji programowej szkoły, między innymi sposób organizacji pracy na lekcjach języków obcych, etyki, wychowania fizycznego na podstawie uchwały rady pedagogicznej będą mogły być wdrażane wcześniej.


Katarzyna Hall zapowiedziała, że w październiku, listopadzie i grudniu będą organizowane konferencje szkoleniowe dla dyrektorów szkół, poświęcone m.in. zebraniu opinii dotyczących projektów tzw. ramowych programów nauczania. W tym czasie dyrektorzy będą mogli zgłosić swoje uwagi oraz propozycje zmian.


Przygotowano również dwa poradniki dla dyrektorów szkół: „Jak organizować edukację w szkole podstawowej?" i „Jak organizować edukację w gimnazjum i liceum?". W informatorach zostały opisane założenia nowego rozporządzenia o ramowych planach nauczania w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum. Ich zawartość bazuje również na fragmentach nowej podstawy programowej, które dotyczą sposobu organizacji pracy zajęć z niektórych przedmiotów. W ciągu dwóch tygodni poradniki te zostaną przekazane do kuratoriów oświaty, które wyślą je dyrektorom szkół.

Przydatny artykuł?Nie

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz