Aktualności

Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli

Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli

22.04.2009

Dnia 21 kwietnia 2009 r. odbyła się w sejmie debata na temat projektu ustawy o świadczeniach kompensacyjnych dla nauczycieli odchodzących na wcześniejszą emeryturę.


Świadczenia kompensacyjne mają być formą rekompensaty dla tej grupy zawodowej za nieumieszczenie jej w wykazie prac uprawniających do emerytur pomostowych.


Projekt ustawy zakłada, że świadczenie to ma być przyznawane nauczycielom, którzy osiągnęli 30-letni staż pracy, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej. Wiek uprawniający do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego ma wzrastać w kolejnych latach kalendarzowych, aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Nauczyciele będą mogli przechodzić na świadczenia kompensacyjne do 2032 roku.


Nauczyciele otrzymujący świadczenia kompensacyjne będą mogli zarabiać dodatkowo na takich samych zasadach, jak wszyscy wcześniejsi emeryci i renciści. W przypadku podjęcia jednak pracy w szkole lub przedszkolu, prawo do takiego świadczenia zostanie zawieszone, bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu.


Zgodne z projektem, wysokość świadczenia kompensacyjnego ma wynosić 80 proc. wysokości emerytury pomostowej.


Podczas debaty PO, PiS i PSL zgłosiły poprawki do projektu ustawy i została ona z powrotem skierowana do dalszych prac w sejmowych komisjach edukacji i polityki społecznej.

Przydatny artykuł?Nie

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz