Aktualności

Rozporządzenie w sprawie podstawy programowej

Rozporządzenie w sprawie podstawy programowej

05.01.2009

Dnia 23 grudnia Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall podpisała rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.


Rozporządzenie określa cele i treści nauczania, umiejętności uczniów oraz zadania wychowawcze szkoły, które należy uwzględnić odpowiednio w programach wychowania przedszkolnego oraz w programach nauczania. W nowej podstawie szczegółowo określono wymagania edukacyjne. Podano, co uczniowie muszą umieć po zakończeniu danego etapu edukacyjnego.


Przy pisaniu podstawy położono nacisk na to, by treści nie powtarzały się na poszczególnych etapach nauki. Uczniowie mają rozszerzać wiedzę i zdobywać nowe umiejętności bez niepotrzebnego powtarzania wiadomości, które powinni poznać wcześniej. Podstawa będzie wprowadzana stopniowo przez 7 lat. W roku szkolnym 2009/2010 według niej będą się uczyć uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych i gimnazjum.


W nowej podstawie programowej uwzględniono planowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej obniżenie wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat. Jednakże ustawa w tej sprawie nie została jeszcze uchwalona przez Sejm.

Przydatny artykuł?Nie

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz