Aktualności

Przedszkola zastąpią zerówki?

Przedszkola zastąpią zerówki?

28.04.2011

Resort edukacji przygotowuje projekt nowelizacji Ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572, z późn. zm.).

Jak zakłada projekt, zerówki w szkołach podstawowych mają przestać funkcjonować do września 2012 r. – w ich miejsce będą tworzone zespoły lub grupy szkolno-przedszkolne.

Projekt nowelizacji zawiera przepisy przejściowe, które pozwolą na przekształcenie się oddziałów przedszkolnych funkcjonujących w szkołach podstawowych w przedszkola lub inne formy wychowania przedszkolnego – tłumaczy Grzegorz Żurawski, rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wyjaśnia, że proponowana zmiana wynika ze zgłaszanych przez samorządy problemów w zakresie funkcjonowania oddziałów przedszkolnych w szkołach. Te muszą być bowiem otwarte w czasie ferii oraz wakacji, kiedy szkoły są zamknięte i nauczyciele nie pracują. Gminy mają więc problem między innymi z ustalaniem prawa pedagogów uczących w szkolnych zerówkach do czasu wolnego.

Obecnie zakończyły się już konsultacje tego projektu i trwa analiza zgłoszonych uwag. Jak zapewnia resort edukacji, w najbliższych dniach zajmie się nim rząd.

Przydatny artykuł?Nie

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz