Aktualności

Propozycja zmian na maturze

Propozycja zmian na maturze

09.03.2011

Komisja Dydaktyczna Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich zaproponowała zmiany na egzaminie maturalnym od roku szkolnego 2014/2015.

Zaproponowano między innymi zmniejszenie liczby rzadko wybieranych przedmiotów maturalnych. oraz obowiązkowe dwa egzaminy z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym.

Jak podkreśla prof. Tadeusz Borecki z Prezydium KRASP – są to dopiero propozycje komisji, a decyzja jeszcze nie zapadła. Komisja pracuje nad nimi na prośbę Prezydium Konferencji.

Zmiany zaproponowane przez komisję dydaktyczną dotyczą tylko egzaminów z przedmiotów do wyboru. Komisja chce, aby lista przedmiotów do wyboru została zmniejszona do 12 przedmiotów, tzn. usuniętoby z niej pięć rzadko wybieranych: wiedzę o tańcu, historię muzyki, historię sztuki, filozofię oraz języka łaciński i kulturę antyczną.

Pozostałe przedmioty zostałyby podzielone na dwie grupy – nauk podstawowych: język polski, historia, matematyka, fizyka, chemia, biologia, geografia oraz drugą grupę – język obcy nowożytny, języki mniejszości narodowych, język regionalny (kaszubski), wiedza o społeczeństwie i informatyka.

Komisja planuje również wprowadzić obowiązek zdawania na maturze co najmniej dwóch przedmiotów do wyboru (w chwili obecnej można zdawać od jednego do sześciu). Wybrane przedmioty będzie można zdawać tylko na poziomie rozszerzonym. Maturzyści wedle nowego projektu byliby zobowiązani do wybrania co najmniej jednego przedmiotu z grupy pierwszej, czyli spośród przedmiotów odpowiadających dziedzinom nauk podstawowych.

Przydatny artykuł?Nie

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz