Aktualności

Próbna matura

Próbna matura

02.12.2009

W listopadzie odbyła się próbna matura organizowana przez Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON i „Gazetę Wyborczą”.


Harmonogram tego egzaminu przedstawiał się następująco:

24 listopada – próbna matura z języka polskiego na poziomie podstawowym, godz. 9.00,25 listopada – próbna matura z matematyki na poziomie podstawowym, godz. 9.00,26 listopada – próbna matura z języków obcych na poziomie podstawowym (język angielski, język niemiecki, język francuski, język rosyjski), godz. 9.00,27 listopada – próbna matura z przedmiotów do wyboru (historii, WOS-u, biologii, chemii, geografii, fizyki i astronomii) na poziomie podstawowym i rozszerzonym oraz matematyki, języka polskiego i języków obcych (język angielski, język niemiecki, język francuski, język rosyjski) na poziomie rozszerzonym, godz. 9.00.


Na napisanie matury z języka polskiego uczniowie mieli 170 minut. Arkusz składał się z dwóch części. W pierwszej uczniowie wykazywali się umiejętnością rozumienia czytanego tekstu, w drugiej pisali krótkie wypracowanie na jeden z dwóch tematów. Wybierając lektury, eksperci, którzy sporządzili próbną maturę, postawili na „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Kordiana” Juliusza Słowackiego oraz „Lalkę” Bolesława Prusa.

Obowiązkowa matematyka to egzamin, który wzbudza wśród uczniów wiele emocji. Próbna matura z tego przedmiotu rozpoczęła się o 9.00 i trwała 170 minut. Za rozwiązanie wszystkich zadań maturzyści będą mogli zdobyć maksymalnie 50 punktów.

Próbna matura z języków obcych miała taką sama formę jak ta prawdziwa, do której abiturienci przystąpią w maju. Na rozwiązanie zadań z arkusza uczniowie mieli 120 minut, a maksymalnie będą mogli zdobyć 50 punktów. Pierwsze 20 minut matury było poświęconych części rozumienia słuchanego tekstu. Następnie uczniowie musieli zmierzyć się z częścią poświęconą rozumieniu tekstu pisanego, a na koniec napisali własne, krótkie wypowiedzi pisemne.

Największą popularnością wśród maturzystów niezmiennie cieszy się język angielski.

W piątek uczniowie mogli pisać próbną maturę aż z 18 przedmiotów do wyboru: historii, WOS-u, biologii, chemii, geografii, fizyki i astronomii – na poziomie podstawowym i rozszerzonym oraz matematyki, języka polskiego i języków obcych – na poziomie rozszerzonym. W tym dniu królowała geografia na poziomie podstawowym. Jako przedmiot do wyboru pisało ją najwięcej maturzystów, zaraz po niej była matematyka na poziomie rozszerzonym.

Po sprawdzeniu wyników uczniów dyrektor każdej uczestniczącej w próbnej maturze szkoły może wprowadzić rezultaty do formularza dostępnego na stronie: www.probnamatura.pl i wówczas otrzyma statystyki prezentujące jego szkołę na tle wyników województwa i Polski.

Wyniki zbieramy do 21 grudnia!

Arkusze pytań i odpowiedzi do wszystkich przedmiotów z tegorocznej próbnej matury już są dostępne na stronach: www.niepolegniesz.pl oraz na www.probnamatura.pl

Przydatny artykuł?Nie

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz