Aktualności

Od września nauczyciele zarobią więcej

Od września nauczyciele zarobią więcej

22.03.2011

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało zmiany w projekcie nowelizacji rozporządzenia o minimalnych kwotach wynagrodzenia nauczycieli.

Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli ma wzrosnąć od 1 września od 143 do 196 zł brutto – w zależności od stopnia awansu zawodowego i kwalifikacji.

Projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. MEN opublikowało go w piątek, 18 marca, na swojej stronie internetowej.

Zgodnie z projektem minimalna płaca zasadnicza nauczycieli stażystów ma od września wynieść 2182 zł brutto miesięcznie, nauczycieli kontraktowych – 2246 zł, mianowanych – 2550 zł, a dyplomowanych – 2995 zł.

Oznacza to, że płaca zasadnicza nauczycieli stażystów ma wzrosnąć o 143 zł brutto, nauczycieli kontraktowych o 147 zł, mianowanych o 167 zł, a dyplomowanych o 196 zł.

Na wynagrodzenie nauczycieli składa się wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki. Po zsumowaniu dodatków i wynagrodzenia zasadniczego otrzymuje się tak zwane średnie wynagrodzenie nauczycieli określone w Karcie Nauczyciela. Związki zawodowe podkreślają, że wysokość średniego wynagrodzenia jest daleka od kwoty, którą naprawdę otrzymują nauczyciele, a decydujące znaczenie ma właśnie wynagrodzenie zasadnicze.

Jesienią ubiegłego roku rząd zadeklarował, że od 1 września 2011 roku nauczyciele dostaną 7 proc. podwyżkę wynagrodzenia. We wrześniu 2010 roku nauczyciele otrzymali podwyżkę w tej samej wysokości.

Przydatny artykuł?Nie

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz