Nowelizacja ustawy o systemie oświaty
12.01.2009
Podkomisja nadzwyczajna Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego przyjęła projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, proponowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
W znowelizowanej ustawie znalazł się między innymi zapis chroniący małe wiejskie szkoły przed likwidacją z powodów ekonomicznych. Jednostka samorządu terytorialnego będzie mogła, nie likwidując szkoły, przekazać ją na przykład stowarzyszeniu rodziców. Przejęta od samorządu placówka będzie nadal publiczna, czyli bezpłatna i dostępna dla każdego ucznia. Jakość pracy przekazanej szkoły będzie kontrolowana przez państwowy nadzór pedagogiczny, tak jak w przypadku innych szkół.
W znowelizowanej ustawie uwzględniono możliwość kontroli wydatków państwowych dotacji, przekazywanych publicznym i niepublicznym szkołom prowadzonym przez osoby prawne lub fizyczne, niebędące jednostkami samorządu terytorialnego. Usprawniono procedury związane z tworzeniem, zamykaniem i łączeniem szkół, z ustalaniem profili kształcenia w liceach czy wyborem dyrektora szkoły. Doprecyzowany został podział kompetencji między kuratorem oświaty a jednostką samorządu terytorialnego.
Posłowie przyjęli również zapis gwarantujący dzieciom pięcioletnim prawo do rocznego przygotowania przedszkolnego. Dnia 1 września 2011 roku prawo to przekształci się w obowiązek.
Brak komentarzy